Polerowanie szyb okiennych – czy warto i czy jest to opłacalne?

utworzone przez | gru 13, 2020 | Ciekawostki

 

Szkło jest coraz chętniej wykorzystywanym materiałem w architekturze budynków – zarówno mieszkalnych, jak i biurowych. Nic dziwnego, powszechnie wiadomo przecież, że duża ilość naturalnego światła słonecznego sprzyja poprawie nastroju, a ciekawy widok za oknem pozwala na rozluźnienie i daje odpocząć oczom. Problem zaczyna się, gdy na szybie pojawiają się zarysowania, które zamienią nawet najpiękniejszy widok w koszmar. Czy możliwa jest naprawa porysowanych szyb?

Jak zlikwidować rysy na szybie?

Większość osób niechętnie podejmuje jakiekolwiek działania, mające na celu usunięcie zarysowań z szyb. Dlaczego? Ponieważ kojarzy się to głównie z wymianą ich na nowe – co jest kosztowne i czasochłonne, a niekiedy również równa się uszkodzeniu i rozszczelnieniu okna. Inne rozwiązania – z polerowaniem na czele – wciąż nie są zbyt dobrze znane i wiele osób po prostu o nich nie wie. Tymczasem polerowanie szyb okiennych to najtańszy i przynoszący świetne rezultaty na ich naprawę. Naprawdę nie musisz męczyć się z oślepiającymi promieniami słonecznymi za każdym razem, gdy słońce wyjrzy zza chmur. Usunięcie rys z okna nie wymaga nawet wymontowywania szyby z okna, dzięki czemu nie ulega ono rozszczelnieniu i nie przecieka.

 

polerowanie szyb okiennych czy warto

Oczywiście samodzielne polerowanie szyb okiennych, zwłaszcza wykonane przez niedoświadczoną osobę, niekoniecznie przyniesie oczekiwane rezultaty. Nawet posiadając niezbędne urządzenia i przybory, poprawne wykonanie zadania może okazać się bardzo trudne. Niewielki błąd może skończyć się większymi uszkodzeniami, a nawet jeśli uda się ich uniknąć, to amatorski sprzęt pozwoli co najwyżej na usunięcie pomniejszych rysek. Jeśli masz do czynienia z większymi, głębszymi i bardziej uciążliwymi zarysowaniami albo znajdują się one w trudnodostępnych miejscach, to znak, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej pomocy.

Profesjonalne usuwanie rys na szkle  

Pomimo obecności na rynku kilku rozwiązań dedykowanych usuwaniu rys na szkle, zdecydowana większość firm zajmujących się tym profesjonalnie stawia na polerowanie właśnie. Dlaczego? Ponieważ dobrze wykonane polerowanie szyb okiennych w niemal każdym przypadku pozwala na przywrócenie im pierwotnego wyglądu, jest efektywne i nie wymaga demontażu okna (o ile się posiada odpowiednie narzędzia).

Usuwanie rys z szyby polega na zebraniu jej cienkiej warstwy, dzięki czemu również uszkodzenia zostają zniwelowane i znikają. W przypadku płytkich rys wystarczy samo polerowanie, a głębsze usuwa się, szlifując szybę i dopiero później polerując, by przywrócić jej oryginalną przejrzystość. Nie jest to szczególnie łatwe zadanie, ponieważ każdą niedoskonałość bardzo łatwo można później zauważyć – np. w postaci zniekształceń optycznych (soczewek) czy zaburzenia płaszczyzny szyby. By uniknąć takich nieplanowanych efektów, warto postawić na naprawdę doświadczonego wykonawcę, który nie tylko dysponuje sprzętem, ale i wiedzą, jak fachowo odnowić szkło.

Bardzo wiele można się dowiedzieć z samej ceny usługi – kompleksowe szlifowanie i polerowanie szyby okiennej pochłania kilka godzin pracy, więc jeśli ktoś oferuje bardzo atrakcyjną stawkę, to prawdopodobnie skupi się wyłącznie na uszkodzonym obszarze, zaniedbując resztę jej powierzchni, co jest przyczyną odkształceń i powstawania soczewek. Inną bolączką pośpiesznie wykonanej usługi może być nierównomiernie wykonane polerowanie – doświadczeni eksperci zawsze swoją pracę kończą wnikliwą oceną rezultatów, dzięki czemu mają pewność, że nie zostawili żadnych niedociągnięć.

Co warto wiedzieć o polerowaniu szyb?

Polerowanie szyb okiennych polega na zebraniu jej warstwy, więc może pojawiać się obawa o osłabienie jej wytrzymałości i odporności na czynniki zewnętrzne. Czy są zasadne? Nie – cienkie szyby mają ok. 4 mm grubości, a najgłębsze rysy 0,2 mm głębokości, płytkie zaś przeciętnie 0,05 mm. By odnowić szybę, należy więc zdjąć 1/20 jej grubości przy popaleniach i głębokich rysach i zaledwie 1/80 przy płytkich rysach.

Jakie jest ryzyko uszkodzenia szyby podczas naprawy? Tak, ale jest ono ściśle powiązane z jakością wykonywanej usługi. Zdecydowana większość tego typu usterek zachodzi przy przegrzaniu jej powierzchni, czego można uniknąć, stosując nowoczesne rozwiązania – polerując w osłonie płynu polerskiego, co na bieżąco odbiera nadmiar ciepła i chroni szybę przed pęknięciem.

Czas naprawy jest ściśle skorelowany z rozmiarem uszkodzenia – przy delikatnym zarysowaniu może ona zająć zaledwie kwadrans, natomiast szlifowanie z polerowaniem dużej powierzchni to nawet kilka godzin pracy.

Zastanawiasz się jak usunąć rysy na szybie okiennej? Postaw na nas!

Piękne okna rozświetlają wnętrze i są wizytówką każdego pomieszczenia. Jeśli więc Twoje okno się porysowało lub pojawił się na nim inny defekt, to nie czas na eksperymenty. Najlepiej zleć to fachowcom – stawiamy się do dyspozycji, niezależnie od rozmiaru okna i skali uszkodzeń. Otrzymasz szybką wycenę, po której zaakceptowaniu bezzwłocznie zabierzemy się do pracy. Dzięki korzystaniu z najnowszych technologii przywrócimy Twoim oknom pierwotny wygląd – szybko, skutecznie i profesjonalnie. To znacznie tańsze, niż wymiana szyby czy nawet całego okna na nowe. 

Pozdrawiamy
Załoga Fineglass

Telefon kontaktowy 736 828 150